توضیحی ساده برای نظریه ی کوآنتومی جهان های موازی

نظریات متعددی درباره ی جهان های موازی ارائه شده و این نظریات به نحوی با هم مرتبط هستن و تکمیل کننده ی همدیگه، مثل نظریه ی تورمی جهان های موازی یا حباب ها و.... که ما توی این مطلب باهاشون کاری نداریم و یه راست می ریم سر اصل مطلب:

فرض کنید تا امروز فکر می کردیم ترکیبات مختلف یک ذره ی بی نهایت کوچک (یعنی اتم) باعث ایجاد مواد مختلف و گوناگون این عالم هستی شده، توی نظریه ی کوآنتومی دیگه اتم جاشو می ده به یه اَبَرذره (ذره ی بی نهایت بی نهایت کوچیک) که به ریسمان معروفه، اما عملکرد این ذره ی فوق العاده کوچیک با اتمی که تاحالا می شناختیم خیلی فرق داره. به این ترتیب که مدام درحال ارتعاشه، مثل سیم های گیتار. می دونیم که گیتار فقط شش تا سیم داره، اما نوازنده با به ارتعاش درآوردن همین چند سیم می تونه موسیقی های گوناگونی رو خلق کنه که هیچ کدومشون شبیه هم نیست!

جهان و تمام موادی که درونش وجود داره، بستگی کامل به نحوه ی ارتعاش این ریسمان کوچولو داره، یعنی هماهنگی و همنوایی ریسمان ها می تونه باعث ایجاد موسیقی خلقت بشه. اگه توجه داشته باشید، ما توی یه موسیقی نمی تونیم از نت ها تخطی کنیم، یعنی مثلا داریم پلنگ صورتی می زنیم، یهو وسطش تغییرفاز بدیم و بریم راست پنجگاه! خب جهان های خلق شده توسط ارتعاشات کوآنتومی هم همین حالو دارن، یعنی نمی شه یهو وسطش تغییرفاز داد یا از نت خارج شد، یا گام رو اشتباهی برداشت!

مطلبی هم درمورد فیزیک کوانتومی هست که به اصل عدم قطعیت معروفه، یعنی ما دریک لحظه نمی تونیم پیش بینی کنیم یا تشخیص بدیم که مکان دقیق کوآنتوم کجاست؟ بنابراین می تونیم چندین احتمال رو در یک لحظه متصور باشیم، با یه مثال ساده اگه بخوام توضیح بدم، مثل ریختن تاسه که شش احتمال در یک آن برای ما وجود خواهد داشت و هیچ کدوم بردیگری ارجحیت نداره.

حالا نظریه ی کوآنتومی جهان های موازی به زبان بسیار ساده و ابتدایی اینه که اگه یهو یه ارتعاش کوآنتومی دلش خواست تغییرفاز بده، جهان دیگه ای خلق می شه که به موازات جهان فعلی درجریانه. اما موسیقی خلق شده ی جدید هیچ ربطی به این جهانی که الان توش هستیم نداره، یعنی اون داره نت های خودش رو اجرا می کنه و این یکی هم داره نت های خودشو می ره تا آخر، دو تا خط موازی هرقدر که امکان تلاقی با هم داشته باشن، به همون اندازه جهان های موازی کوآنتومی هم امکان برخورد و تلاقی دارن. اما عدم امکان برخورد این جهان های موازی به این معنی نیست که اگه سوراخی، دریچه ای، حفره ای، گسلی، خلاصه چیزی بین دو جهان موازی پیدا نشه، امکان عبور و مرور شهروندان این دو جهان موازی به دنیای هم وجود نداشته باشه! منتها حالا این سوراخه کجاست؟ الله اعلم! خب نظریات زیادی هم در این باره گفته شده (مثل کرمچاله ها) که بماند!

این احتمالات کوآنتومی در دنیای ما به این شکله که مثلا خانم الف یه لحظه تصمیم می گیره کاری رو انجام بده، و این تصمیم گیری باعث می شه سرنوشت خودش و تمام آدم هایی که به نحوی باهاش مرتبط هستن عوض بشه، درحالی که اگه این تصمیم اجرا نمی شد چنین امکان وقوعی هم حاصل نمی شد. بنابراین انسان ها با تصمیمات یا نیاتشون می تونن خالق جهانی باشن که توش زندگی می کنن و اگه فکر کنیم که با سفر در زمان و بازگشت به گذشته (که احتمالش در حوزه ی فلسفه – فیزیک مطرح شده) می تونیم تغییری در گذشته ایجاد کنیم، این تغییرات در دنیای فعلی ما لحاظ نخواهد شد بلکه نتیجه ی اون رو در جهان موازی دیگه ای که براثر دستکاری تاریخ ایجاد کردیم مشاهده خواهیم کرد.

اما چرا ما نمی تونیم دریک لحظه شاهد چندین جهان موازی باشیم؟ توضیحش ساده ست، ادراک ما مثل یک گیرنده ی رادیویی عمل می کنه که در یک آن تنها قادره یک ایستگاه رادیویی رو دریافت کنه و فقط ایجاد شرایط خاص و ویژه ای دریافت همزمان جهان های دیگه رو هم برای ما ممکن می کنه، نمونه ش رؤیاهای صادقه یا سفر روحی اولیاء الله به عالم برزخ (کشف و شهود) و مسائلی از این دسته.

امیدوارم این مطلب مورد استفاده تون واقع شده باشه، اگه سؤالی بود در خدمتم.

ضمنا من رمانی در ژانر ماوراء و مرتبط با تئوری جهان های موازی نوشتم که امیدوارم از خوندنش لذت ببرید، این هم لینک کتاب:

http://www.forum.98ia.com/t1424497.html#post15460605


/ 2 نظر / 972 بازدید
zahel

سلام خوندم عالي بود من عاشق جهانهاي موازي هستم [گل]

toofan

توضیحتون خیلی جالب بود ولی لینکی ک برای دانلود رمانتون دادین درست نیست