نامه ای به شهردار عزیز تهران، جناب قالیباف

قبل از این که مطلب اصلی را بگویم، اجازه می خواهم معنای واژه ی مزخرف را توضیح دهم

مزخرف یعنی چیزی که ظاهری آراسته و دلفریب دارد، اما از درون گندیده و پلید است. مثل خیلی از پرتقالهایی که این روزها زیاد نصیبمان می شود، بیرونی زیبا و دل انگیز دارند و وقتی بازشان می کنی حالت به هم می خورد!

امروز توی اتوبان امام علی(ع) تابلویی دیدم به غایت مزخرف! رویش چنین نوشته بود:

مؤمن هرگز اشتباه نمی کند، و هرگز عذرخواهی نمی کند

منافق هرروز اشتباه می کند و هرروز عذرخواهی می کند

(!!!!!!)

چه قدر در برخورد اول این جمله ها به دل می نشیند، نه؟ ظاهری آراسته اما درونی.... درونی وحشتناک!

من نمی دانم شهردار یا مشاوران او آیا خدای نکرده قصد بهره برداری سیاسی و جناحی از این جملات داشته اند یانه، (چون روحانی به خاطر سبدکالا عذرخواهی کرد این احتمال به ذهنم رسید) که البته امیدوارم چنین قصدی نداشته باشید اما حتی اگر کاملا خالصانه و بی نیرنگ چنین تابلویی در مهم ترین اتوبان تهران گذاشته اید، از شما خواهش می کنم به تبعات این جمله ها توجه فرمایید:

همه ی ما می دانیم که انسان جائز الخطاست و هیچ مومنی وجود ندارد که دچار خطا نشود مگر چهارده معصوم (علیهماالسلام). حتی رهبر فرزانه (دامة برکاته) نیز در پی اشتباهی که سالها پیش انجام داده و در مقابل برنامه ی کاهش جمعیت تأیید و سکوت فرموده از ملت ایران عذرخواست و در تریبون رسمی و عمومی به درگاه الهی توبه کرد، حالا چه توقعی از امثال من و شما که به گرد عبای آقا هم نمی رسیم؟

با این توصیف اگر این جمله باورپذیر شود و کسی یا کسانی از سر غفلت آن را صحیح و برحق تلقی کنند، متأسفانه از یکسو فرهنگ عذرخواهی از میان برداشته خواهد شد و از سوی دیگر ناامیدی در میان مردم شیوع پیدا خواهد کرد و برونداد چنین اتفاقی، یک فاجعه ی عظیم خواهد بود، دقیقا همان چیزی که شما آن رانکوهش کردید، یعنی «نفاق و دورویی و دروغ» در جامعه ی مؤمنین گسترش پیدا خواهد کرد. 

ما همه به یاد داریم که رئیس جمهور پیشین در ازای تمام خطاها و اشتباهاتی که کرد، فقط خود را پاکترین رئیس دولت نامید و به جای عذرخواهی از مردم، مدام لبخندهای تهوع آور و تمسخر آمیز تحویلشان داد، درحالی که جناب روحانی با همه ی درایت مثال زدنی اش، برای کوچکترین اشتباهش عذرخواست، رهبر فرزانه نیز چنین کرد.

لذا از شما شهردار محترم خواهشمندم در اسرع وقت نسبت به جمع آوری این تابلو و تابلوهای مشابه که صحبتهای مزخرفی با قشنگترین رنگ و لعاب ها نوشته و متأسفانه در همه جا به چشم می خورند و معلوم نیست گوینده ی این جملات فاسد و پلید چه کسی یا کسانی هستند، اقدام فرمایید، ضمن این که من این توصیه را بدین جهت کردم که شما را فردی زحمتکش و لایق دیده ام، تا جائی که امروز صراحتا اعلام می کنم هرگز شهر تهران شهرداری به خوبی شما به خود ندیده و شما امروز از تهران یک بهشت واقعی ساخته اید و ما تهرانی ها به داشتن چنین شهریاری افتخار می کنیم.

توفیقات روز افزون شما را از خداوند منان خواستارم و امیدوارم نامه ی سرگشاده ام به دستتان برسد.

 

 

/ 6 نظر / 74 بازدید
ze.a

بسیار مطلب پسندیده ای گذاشته اید متشکرم

یا ودیعه الله

سلام اری متن جالبی بود و با شما موافقم به سه علت: 1- این جملات درون مایه خوبی ندارند همان طور که ظاهر خوبی ندارند 2- رییس جمهور سابق علی رغم همه زحماتی که در طول 8 سال پر مشقت کشیدند و دست اوردهای زیادی داشتند اما اشکالات عمده ای هم داشتند که نیاز به عذر خواهی داشت و انجام ندادند 3- در طی دوره ده ماهه حسن روحانی ایرادات کلانی را مشاهده کردیم که کوچکترینش در مقایسه با بقیه سبد کالا بود که جان و ابروی افراد را در گرو اجناس ناچیز گذاشت که بعضا هنوز داده نشده است و کوچکترین کار عذر خواهی بود که کردند هر چند به نظر من کمترین کار بود چرا که در انجام کار ساده این چنینی نا کام بود و اما واسه اشتباهات بزرگ بعدیشان هنوز عذر خواهی نکردن که انشا الله با استعفای خود شجاعت همراه درایت خود را نشان خواهد داد. کاش واسه دین و عزت مردم نیاز به عذر خواهی نداشته باشند.

یا ودیعه الله

انسان ممکن الخطاست نه جائز

وحید

مسئول فرهنگی شهذداری رو من تقریبا می شناسم هدم خوش فکری اکثرا هم مجموعه ای کار می کنه باید دید سندی از احادیث که این جمله مصداقش باشه پیدا میشه یا نه

صادق

سلام متن نامه شما رو خوندم جالب و درست بود فقط يكجا مشكل داشت آن هم اينكه انسان جايزالخطاست اين اشتباه است بلكه انسان ممكن الخطاست