آموزش معارف دین از طریق انیمیشن!

.....

ـ«اگه من یه جای دیگه باشم چی؟!»

ـ«اما تو نمی تونی یه جای دیگه باشی؛ چون من بدون تو گم می شم! کیو صدا بزنم اون روزایی که خیلی قوی نیستم یا به اندازه ی کافی شجاع؟... تازه من از کی بخوام راهنماییم کنه وقتی نمی دونم کدوم راهو باید برم؟نه، ما نمی تونیم از هم جدا باشیم.»

ـ« اگه یه روزی بیاد که ما پیش هم نباشیم تو باید یه چیزی رو خوب به خاطر بسپاری

...... اگه از هم جدا بشیم، من همیشه به یاد شمام، من همیشه قلبم باشماست، من همیشه با شمام!»

.

.

.

اشتباه نکنید؛ این دیالوگ مربوط به یک کتاب عرفانی نیست! این ها را ابن عربی یا ملاصدرا ننوشته، بلکه مربوط به یک انیمیشن آمریکایی است! همان که قبلا هم گفته ام کارتون مورد علاقه ی پسر کوچکم است: «وینی پوه»!

   یک بار دیگر این دیالوگ زیبا را بخوانید؛ این بار با دقتی بیشتر. این حرف ها بین «کریستوفررابین» و عروسک محبوبش «وینی خرسه» رد و بدل شده است. وینی گویا سمبل یک بنده ی واقعی است که وجود خود را مطلقا وابسته به وجود صاحبش می داند. از نظر من، کریستوفر رابین هم می تواند تداعی کننده ی وجه پیامبرگونه ای از خداوند باشد برای عروسک هایی که در قلمرو مالکیتش هستند. البته شاید کارشناسانی هم باشند که این موضوع را به صورت منفی تلقی کنند و همان ادعاهای خند ه آوری که درباره ی «یوگی و دوستان» و وهنی موهوم به حضرت نوح کرده اند در این باره هم مرتکب شوند، ولی حقیقت این است که گاهی «تمثیل» انسان را به بطن حقیقت راهنمایی می کند. این یک کارتون آمریکایی است، تأکید می کنم: «این یک کارتون آمریکایی است!!» یعنی کارتونی که در بلاد کفر ساخته شده است!

این موضوع را همین جا داشته باشید؛

.

.

.

ـ« این دیگه چه وحشی بازیه؟ اینا مگه می خوان ما بچه ها هیولا باشیم؟ مگه ما وحشی هستیم؟ من دیگه پویا نگاه نمی کنم! فقط کارتون هایی که زنعمو برام از پرشین تون ضبط کرده رو می بینم، فقط پوه می بینم!! از شبکه پویا بدم میاد!....»

.

.

.

 این صدای فریاد پسرکوچولوی من است که در انتها با گریه توأم شده و تأثیر آنچه که دیده بود آنقدر عمیق و باورنکردنی بود که حتی شب هم با کابوسی هولناک از خواب بیدارش کرد!

  البته او این حرف ها را هنگامی به زبان آورد که مشغول تماشای یک انیمیشن مذهبی(!!!) دستپخت هنرمندان ایرانی بود! انیمیشن داستان زندگی «حضرت ابراهیم» که البته در همان ابتدای کار- پیش از آن که بتواند پیام های مثبت و سازنده را درباره ی این پیامبر الهی به گوش بچه ها برساند – با نشان دادن خشونتی باورنکردنی از نمرود بچه ها را از پای تلویزیون پراکنده ساخت..... نمرود کودکان تازه به دنیا آمده را از آغوش مادرانشان به وضع هولناکی جدا می کرد و می کشت......!!!

  سه سؤال و دیگر هیچ:

  • آیا در ایران برای ساخت برنامه هایی که نیاز به کارشناسی روانشناسانه در هر گروه سنی مخاطبین دارد، از کارشناس استفاده شده است؟
  • مهم تر از آن؛ آیا هم وطنان محترمی که این برنامه ها را می سازند- مخصوصا برنامه سازان کودک – از سلامت روحی و روانی به قدر کافی برخوردارند؟!!!
  • آیا این نوع برنامه سازی ها از سر ناآگاهی و حماقت است یا کاملا هشیارانه و برنامه ریزی شده است؟

 امیدوارم پاسخ به سؤال آخر منفی باشد. امیدوارم حقیقتا در این برنامه سازی های حساب نشده و بی رحمانه هیچ غرض و مرضی در کار نباشد.

   شما را به خدا آقایان که در رأس امور مملکتید و رسانه ی ملی را در اختیار تام خویش دارید؛ کمی به مردم و کودکان بی گناهشان رحم کنید!....

   در انتها، برای این که از این تلخکامی کمی بیرون بیایید، مونولوگ زیبایی از اپیزود انتهایی همین کارتون وینی پوه را می گذارم تا خودتان قضاوت کنید که کدام یک از برنامه سازان داخلی مسلمان و یا خارجی از بلاد کفر بیشتر دلسوز کودکانمان هستند و مسیر روشنی برایشان به تصویر می کشند:

«اصلا نمی فهمم چه معمای عجیبی شده! انگار تو هیچ وقت از پیشم نرفتی، اما این نمی تونه درست باشه، یا شاید هم درست باشه!

می گم شاید تو اینجایی دوست من؛ ( اشاره به قلبش) پس اگه ما از هم جدا هم باشیم تو همیشه پیش منی! جایی که تو هستی اصلا توی نقشه نیست؛ واقعا که حس خیلی خوبیه! خوشحالم.....»

.

.

.

شخصا ترجیح می دهم معارف الهی را از طریق تماشای وینی پوه به کودکم منتقل کنم تا تماشای انیمیشن های پیامبران که به طرز فجیعی در داخل خاک اسلامی و توسط مسئولین نظام اسلامی تهیه و تدارک شده و متأسفانه جز خشونت و بدآموزی حرف دیگری ندارد. البته نمونه ی بارز این جور خشونت ها را قبلا هم در سریال هایی مثل «مختارنامه»  یا «پس از باران» دیده بودیم اما تأسف من آن جایی بیشتر می شود که برنامه های ساخته شده درباره ی مسائل مذهبی است. گویا این هم قدم دیگری است در راستای دین گریز نمودن بچه های بی چاره ی ما. 

/ 6 نظر / 62 بازدید
محسن

به نظر من در انیمیشن های ایرانی به بعزی نکات دقت نمی شه مثلا در سری برنامه های پیامبران الهی در قسمت حضرت داوود دشمنان پیامبر خدا با فرد غول آسایی به جنگ آمده بودند که به طرز بی رحمانه ای پتک خود را بر سر سربازان دین خدا میزد. سری برنامه های پیامبران الهی واقعا قشنگ است من هم چندین بار آنها را دیدم ولی یک سری نکات باید رعایت بشه. این نمونه ای از اشتباهات ساندگان ایرانی بود در این سری بود.

زینب

واقا حرف دل مارو زدی !!! خیلی مطلب خوبی بود واقااااا خوب بود

خاله پسر

البته خیلی جنبه های دیگه هست که بزرگترا رو از اسلام دور میکنه بچه بزرگترایی که از بچگی گوشت و خونشون با اسلام امیخه شده خلی از بچه های شهید و........بچه های الان که دیگه به جای خود این پسر شما هم عجب بچه ایه ها معلم فلفسه و اخلاقیه واسه خودش[لبخند][لبخند]

خاله پسر

قسمت نظرات این پست خونوادگی شده[نیشخند][لبخند][مغرور][مغرور]

هانیه

سلام خیلی وب خوبی داری ازمطالبت لذت بردم امیدوارم موفق باشی وبم سربزنی دوست دارم بوس بای یادت نره هاااااااااااااااااا زودی بیا

وبلاگ گاخس(مهدی

نکته قابل توجهیه اینکه ما در مورد جاذبه های دینیمون کمتر بحث میکنیم تو آثارمون وقتی زیبایی های شخصیت های خوب و مذهبی ،وقتی راه درست اونا رو بتونیم نشون بدیم دیگه هرکی که تو تاریخ جلوشون واساده رذالتش ثابت میشه متاسفانه سینمای هالیوود و آمریکا خیلی زودتر از ما اینا رو فهمیدن و تو مقوله ی جذب به سمت دیدگاهها و ایده لوژیشون از تکنیک ها از فرهنگ دینی ما استفاده میکنن و در نتیجه همه چی رو وارونه نشون میدن ...اما ما به جای روشن کردن مسیری که توش هستیم بیشتر سعی تو تکفیر جناح مقابلمون هستیم و ..این همیشه نتیجه عکس داره ...مثل بچه ای که برای نشون دادن رذالت اونی که باهاش دعوا داره تمام فحشهایی رو که ازش شنیده رو برای بقیه تعریف و به زبون میاره [ابرو]