سپندارمذگان روزعشق ایرانیان مبارک

سلام دوستان عزیزی که نه دیدمتون و نه می شناسمتون و فقط گاهی گذرتون به این وبلاگ دنج و متروکه می افته و یا نظر می دیدین و یا بی تفاوت رد می شین ولی در هرحال برای من محترم و عزیزین.

   توی این پست تصمیم دارم راجع به سپندار مذگان کمی حرف بزنم. البته خیلی از شماها این اسم رو شنیدید و حتی می دونید که چیه؛ ولی اون قدر نسبت به این مناسبت باستانی کم لطفی می شه که احساس می کنم درباره ش باید بیشتر صحبت بشه. به هرحال تصمیم با خودتونه و می تونین درنهایت همچنان ولنتاین رو به هم تبریک بگین یا این که تغییر رویه بدین و به سپندارمذگان احترام بیشتری بذارین.

 چند سالیه که روز 26 بهمن ماه یعنی 14 فوریه به مناسبت روز ولنتاین به هم تبریک می گیم و برای عزیزانمون هدیه تهیه می کنیم و اس ام اس های عاشقانه و محبت آمیز به همین مناسبت برای هم می فرستیم. شاید لازم نباشه بگم ولنتاین چه روزیه و چرا به نام عشق خونده شده چون تقریبا همه ی ایرانی ها از پیر گرفته تا جوون و حتی بچه های دبستانی این روز رو می شناسن و حتی به کشیش والنتیوس هم ارادت ویژه دارن! اما از سپندارمذگان چه قدر می دونیم و تا چه حد از تاریخ دقیقش اطلاع داریم؟.....

   بیست سال قبل ازمیلاد در ایران باستان که امروز همه ی مابه مفاخرش می بالیم، روزی وجود داشته به نام «روزعشق». این روز که 5 اسفندماه و به نام سپندارمذگان نامیده می شده، توی تقویم جدید منطبق با 29 بهمن ماه می شه و با ولنتاین فقط سه روز اختلاف داره.

   نمی دونم چرا وقتی چنین سابقه ی باشکوهی توی گذشته ی ما ایرانی ها هست، این همه از واردات غربی استقبال می شه؟ البته زیاد هم تقصیر جوون های بی چاره ی ما نیست، این نتیجه ی محو ونابود کردن هرچیزی که جزو پیشینه ی ما حساب می شه از جمله جشن ها و مناسبت های ملی... کاش به جای این همه تعصب انقلابی، به این فکر می کردیم که خراب کردن گذشته ای که به اندازه ی کافی باشکوه و پرافتخار هست  نه تنها ضرری به انقلاب اسلامی ایران نمی زنه، بلکه باعث می شه که ایرانی ها هویت خودشون رو پیدا کنن تا برای جبران کمبودهاشون مجبور نباشن به مظاهر فرنگی روبیارن.

   آرزو دارم که یه روزی همه ی ما ایرانی ها به این که ایرانی هستیم و به گذشته و حال و آینده ی خودمون افتخار کنیم و جوری زندگی کنیم که غربی ها از ما الگوبرداری کنن ـ کما این که قبلا هم این کار رو بدون سروصدا انجام دادن و نمونه ی بارز اون کریسمس به جای یلداست؛ هرچند که هرگز به این موضوع اعتراف نمی کنن.

   درباره ی ولنتاین هم شکی ندارم که اونا بهتر از ما به مناسبت های باستانی مون واقفن و تاریخ سازی هاشون دقیقا منطبق به همون روزهاییه که مناسبتی شبیه به اون توی تقویم ما وجود داره.

   این روز رو به همه ی خانواده های عاشق ایرونی تبریک می گم و امیدوارم از سال آینده «سپندارمذگان» رو به هم تبریک بگیم نه «ولنتاین» رو.      

 

/ 2 نظر / 15 بازدید
مهدی

بله اگه قراره این روز ها باب بشه چه بسا که شده حداقل ایرانیش باشه تازه میتونن فرهنگهای غلطی که با ولنتاین اومدن رو با سپندارمذگان تغییر یا تصحیح کرد البته متاسفانه یه جریان بیخود هی سعی میکنه ملی گرایی و دینی گرایی رو ضد هم مثل آبی و قرمز فوتبال کنه هر دو طرفم مقصرن که دامن میزنن

کیمیا

عصبانی][ناراحت]عصبانی]